Nacházíte se zde: Úvod » Ekoškola » Témata » Odpady

Odpady

Ve šk.roce 2021-22 děti vybraly téma:Odpady,které bylo zpracováno formou projektu a připojeno k Třídnímu vzdělávacímu plánu školy. Prvním úkolem bylo: Co to je odpad?

Školní ekotým tvoří předškoláci a děti rodičů,kteří se zapojili do dospěláckého ekotýmu.Úkoly plní všechny děti.Děti ve třídě si stanovily funkce v dětském ekotýmu a pravidla.

Nejdříve proběhla analýza na  dané téma s dětmi-pomohly nám nové otázky a grafické znázornění.Pro lepší pochopení opět používáme smajlíky.

V listopadu se poprve sešel ekotým dospěláků a jejich dětí.Podle otázek rodiče provedli analýzu-společně se svými dětmiprocházeli budovu a hodnotili-kreslili.Stanovili si funkce ve fungování ekotýmu.Vytyčili cíle.Dohodli de na příštím setkání v únoru 2022.

Následovalo plánování-kdo,kdy,jak,čím a za kolik peněz.

V listopadu se konal pro děti v MŠ výukový program: Papoušci Ara

Po vánocích si děti znovu zopakovaly a smajlíky označily,kterým otázkám z analyzy se budeme věnovat-rozvíjet se,zlepšovat a měnit.Prvním krokem bylo:kdo-kdy-jak a bude nás to stát nějaké peníze?Děti začaly přinášet z domova předměty vhodné k recyklaci-kelímky, sklenice,krabičky rourky........A započala výroba:chrastítka,telefony,truhlíky na výsev,stromečky z obalu na vajíčka,různí sněhuláci..........Předmětů k recyklaci máme plnou krabici-děti vybírají a tvoří.

V únoru jsme zdokonalovali třídění v MŠ-rozšířili jsme stanoviště s nádobami na třídění a určili ,kdo bude obsah nádob kontrolovat.Byla také vyhlášená soutěž o nejkrásnější figurku z odpadu.Rodiče s dětmi budou doma tvořit-výsledek přinesou do školky a společně vyhodnotíme nejzdařilejší výrobek.

V únoru byla označena v MŠ místnost-kam mohou rodiče s dětmi přinášet starý papír,který se tam bude skladovat před přistavením kontejneru na papír.

Jeden stanovený cíl je:třídit a dál zpracovat odpad.Děti proto zpracovávaly-recyklovaly:skořápky z ořechů/broučci/,roličky papíru/stromy,chrastítka,koníci/skleničky/pečený čaj/,pet.lahev/klíčení řeřichy/,obal od mléka/trulík na řeřichu/.

Další cíl:umět třídit-děti připravily velké bílé papíry,malé barevné/v barvě kontejnerů/polepily,označily a třídily a třídily-donášely v taškách odpad z domova-zpočátku to bylo velice těžké.

Průběžně pomocí smajlíků vyhodnocujeme,zda se nám práce daří,ekotým pracuje skoro každý den-práce je hodně.

Tříděním a úklidem zahrady jsme oslavili Den ekoškol.

Pomalu začínáme tvořit ekokodex na téma Odpad.

Třídíme-třídíme a recyklujeme!!!!!!!!!!!!!

Sbíráme starý papír,využijeme každý kousek papíru a pokreslíme vše beze zbytku-víme,že tím pomůžeme naší planetě.

Při cestě na farmu Doubravský dvůr jsme se zastavili na skládce odpadu v Medlově.Děti viděly,co se děje s odpadem z popelnic.

Závěr ke kterému jsme společně s dětmi za celý rok došli:   Nevytvářet odpad!!!!!

 

 

 

 

 

 

Prohlášení o přístupnosti ©2009-2024 Mateřská škola Nová Hradečná